اخیرا یکی از موکلینم اشتباه فاحشی را در امر معامله املاک مرتکب شده که متاسفانه تبعات و بار منفی سنگینی برایش بهمراه دارد . به این بهانه می خواهم چند نکته ای را تقدیم حضور تان نمایم که به یاری خدا آویزه گوش قرار گیرد تا سرمایه ای را که با مشقت حاصل شده براحتی از دست نرود :

نکته اول : لطفا و خواهشا هرگز ثمن اول را در مبایعه نامه ، یا بلاعوض را در قرارداد مشارکت ویا مبلغ قرض الحسنه قرارداد اجاره را چک شخصی طرف مقابل را نگیرید و نیز چک اشخاص ثالث را که کلا نمی شناسیدشان ، را هم نگیرید . بی توجهی به این توصیه عواقب معاملاتی ، قضایی و حتی کیفری می تواند برایتان به همراه داشته باشد .

نکته دوم : چک ها را بدون رسید دادن ویا رسید گرفتن در ضمن معامله مبادله نکنید .

نکته سوم : حتی چک های بانکی و چک های تضمین شده را در ساعات و ایام غیر اداری و تعطیل از مشتریان دریافت نکنید .

نکته چهارم : تاریخ و مبلغ چک را حتما ، هم به حروف و هم به عدد با دقت بسیار بدون تعجیل بنویسید .

نکته پنجم : پس از نگارش چک حتما روی مبلغ عددی و حروفی چک را با چسب شیشه ای بپوشانید و با ناخن دست روی آن را خط بیاندازید تا در صورت تقلب و جعل اشخاص بزهکار ، جوهر از روی چک جدا نشود .

نکته ششم : هرگز در هنگام نگارش چک ، خودکارتان را عوض نکنید . چرا که افراد متقلب و جاعل بعدا می توانند ادعا کنند که خودکار سومی هم در کار بوده است .

نکته هفتم : هرگز از خودکار دیگران و حتی خودکار آژانس های املاکی که در آنجا معامله می کنید استفاده نکنید .یک اشتباه متداول، برای امضای قرارواد و انجام معامله خودکار خاصی را همراه داشته باشید . اگر کثیر المعامله هستید از خودکار منحصر بفرد با رنگی خاص استفاده کنید . توجه داشته باشید که خودکارهای مشکی و آبی براحتی قابل ساخت و جعل است .

نکته هشتم : هرگز نوشتن چک را به اشخاص دیگر نسپارید مگر اینکه از معتمدین واقعی شما باشد و در این صورت قبل از امضای چک با دقت مطالعه اش کنید . لطفا پس از مطالعه این مطلب عادت های خطرناک چک نوشتن تان را تغییر دهید .

نکته نهم : به هیج وجه چکی که دارای خط خوردگی است نه از دست کسی بگیرید و نه به دست کسی بدهید . اگر روزی مجبورید چکی که خط خوردگی دارد به دست کسی بدهید حتما توضیح بدهید در ظهر ( پشت ) چک و اگر خط خوردگی ندارد حتما مرقوم بفرمایید که " چک فاقد قلم خوردگی یا خط خوردگی می باشد " .

نکته دهم : در زمان انجام معاملات املاک و ... حتما مبلغ چک ، تاریخ و شماره چک را در قرار دادها درج کنید و از روی کپی چکها از تحویل گیرنده رسید تحویل اخذ نمایید و اگر از کسی چک می گیرید هم اینکار را انجام دهید .

نکته یازدهم : اگر چک شرکتی یا چند امضایی را در ضمن معامله دریافت می کنید حتما موارد زیر را رعایت بفرمایید :
۱. از صادره کننده چک بخواهید که در متن قرارداد و چک درج کند که چک دو امضایی نبوده و نیاز به مهر و امضای دیگری ندارد .
۲. قبل از دریافت چک حتما تحقیق لازم را در خصوص شخصیت طرف معامله انجام دهید .
۳. قبل از امضای قرارداد ، در ساعات اداری و به اتفاق خود وی به بانک خودتان مراجعه کنید تا از کم وکیف و صحت و درستی چک و صادر کننده چک مطمین شوید .

نکته دوازدهم : سعی کنید حتی المقدور چک های دریافتی را در ضمن انجام معامله تعویض نکنید و اگر تعویض چک ها زمانبر است بدون تنظیم صورتجلسه و بدون امضای دو شاهد انجام ندهید. 

نکته سیزدهم : توجه داشته باشید هرگز چک معاملاتی را قبل یا بعد از امضای قرارداد از طرف مقابل دریافت نکنید . چون تنها راه وصول چکهای معاملاتی از طریق کیفری ، تنظیم و امضاء و مبادله قرارداد و تاریخ صدور چک دقیقا همزمان باشد . در غیر اینصورت چک حقوقی محسوب می شود و باید وجه چک را با صرف زمان و هزینه بسیار بصورت دریافت نمایید !.

نکته چهاردهم : در زمان انجام معامله و صدور چک شخصی برای طرف مقابل معامله ، هرگز چک را بصورت حامل صادر و امضاء نکنید ؛ بلکه دقیقا باید به نام طرف معامله بوده با ذکر بابت ... " مثلا ثمن اول مبایعه نامه شماره .... پلاک ثبتی .... طبقه .... واحد .... " باشد و حتی بخش " حواله کرد " چک هم خط کشیده شود تا دیگری غیر از طرف اصلی معامله نتواند آنرا وصول نماید و یا طرف مقابل نتواند چک شما را غیر از وصول مستقیم از بانک ، خرج نماید . عدم توجه و رعایت این توصیه موجب می شود که بعدا گرفتار مفقودی ، جعل ، شرخری و ... شوید .

نکته پانزدهم : اگر چکی را بابت انجام تعهد و یا شرط ضمن انجام معامله وتعهد صادر می کنید حتما روی چک موضوع معامله و یا انجام تعهد مثلا باید چنین نوشته شود : " بابت قسط سوم قرارداد پیش خرید آپارتمان طبقه پنجم برای اتمام گچ و خاک کل ساختمان از صدر تا دیل " اینکار حرفه ای شما موجب می شود تا پیش فروشنده تا زمانی که تعهدمربوطه را انجام نداده ،  نتواند وجه چک را دریافت نماید ؛مگر اینکه مبادرت به اجرای کامل تعهدات کرده باشد و اگر بر خلاف این شرط ، وجه چک را وصول نماید و این امر توسط کارشناس رسمی دادگستری اثبات شود ، وصول کننده مرتکب خلاف و موجب تامین وتادیه وجه التزام عدم انجام تعهد مندرج در قرارداد خواهد شد .