باید حواسمان را جمع کنیم که موقع خرید یک جنس کیفیت را فدای قیمت نکنیم چون در آنصورت هم ضرر کرده ایم من به اقتضای کارم نیاز همیشگی به لپ تاپ دارم در سال 84 یک لپ تاپ به قیمت 840هزار تومان خریدم که در زمان خود جزو بهترین ها بود هنوز با گذشت 8 سال آن را دارم و صحیح و سالم کار میکند اما چهار سال بعد از آن یعنی اواخر 88 یک لپ تاپ دیگر به قیمت 1میلیون و 200هزار تومان از بازار کامپیوتر پایتخت خریدم که باز هم در آن زمان عالی بود و هنوز هم با گذشت حدود 4 سال عالی کار می کند با ویندوز 7 اوریجینال و 4گیگ رم و پردازنده چند هسته ای تا یک یا دو سال دیگر هم برایم کار خواهد کرد.
خوب در سال 84 لپ تاپ 400 هزار تومانی هم بود اگر آن را می خریدم در بهترین حالت 2 سال نیاز من را برآورده می کرد و سال 86 باز هم باید هزینه میکردم و همینطور ادامه پیدا میکرد پس وقتی وسیله ای می خریم کیفیت، دوام، مفید بودن و چند آیتم دیگر را در کنار قیمت قرار می دهیم و بعد می توانیم به درک بهتری از هزینه ای یا سرمایه ای بودن این خرید برسیم.
این مسئله در مورد بسیاری از خریدها صدق میکند مثلاً در مورد لباس اگر توجه بیش از حد به پایین بودن قیمت داشته باشیم لباسی می خریم که مدت کمی برایمان کار خواهد کرد و باید آن را دور بیاندازیم یعنی در واقع پول خودمان را دو می اندازیم!
به قیمت های امروز، شلواری که مثلاً با 20هزار تومان بخریم بعد از چند ماه مندرس می شود و نمی توان آن را پوشید اما شلواری که به قیمت 80هزار تومان خریداری شود ممکن است 5 سال کار کند!
حالا اینها مثال بود ولی در کل صرف نظر از موارد استفاده نگاه بلند مدت به خریدها می تواند به صرفه بودن و ارزشمند بودن آنها را مشخص تر کند.